Various errors trying to start app after build

Hi,

I am try to setup my dev environment as per instructions.

I have the openmrs source which has built successfully in eclipse.

I have installed tomcat.

When I try to run the application I get the following error, see below.

Also when following the instructions it was not clear where the modules directory was. The instructions said to place the logic omod in the modules directory.

Thanks

Jul 27, 2015 9:41:32 AM org.apache.catalina.core.AprLifecycleListener init

INFO: The APR based Apache Tomcat Native library which allows optimal performance in production environments was not found on the java.library.path: C:\Program Files\Java\jdk1.8.0_51\bin;C:\WINDOWS\Sun\Java\bin;C:\WINDOWS\system32;C:\WINDOWS;C:/Program Files/Java/jdk1.8.0_51/bin/…/jre/bin/server;C:/Program Files/Java/jdk1.8.0_51/bin/…/jre/bin;C:/Program Files/Java/jdk1.8.0_51/bin/…/jre/lib/amd64;C:\Program Files\Java\jdk1.8.0_51\bin;C:\ProgramData\Oracle\Java\javapath;C:\Program Files (x86)\iis express\PHP\v5.6;C:\Program Files (x86)\iis express\PHP\v5.3;C:\WINDOWS\system32;C:\WINDOWS;C:\WINDOWS\System32\Wbem;C:\WINDOWS\System32\WindowsPowerShell\v1.0;C:\Program Files (x86)\Common Files\Roxio Shared\DLLShared;C:\Program Files\Microsoft SQL Server\110\Tools\Binn;C:\Program Files (x86)\Microsoft ASP.NET\ASP.NET Web Pages\v1.0;C:\Program Files (x86)\Windows Kits\8.1\Windows Performance Toolkit;C:\Program Files (x86)\Microsoft SQL Server\110\Tools\Binn;C:\Program Files\Microsoft SQL Server\110\DTS\Binn;C:\Program Files (x86)\Windows Live\Shared;C:\Program Files\Microsoft SQL Server\120\Tools\Binn;C:\Program Files\Microsoft\Web Platform Installer;C:\Program Fi;C:\Program Files (x86)\Microsoft Team Foundation Server 2013 Power Tools;C:\Program Files (x86)\Microsoft Team Foundation Server 2013 Power Tools\Best Practices Analyzer;C:\Program Files (x86)\Skype\Phone;C:\Program Files (x86)\GtkSharp\2.12\bin;C:\Program Files (x86)\QuickTime\QTSystem;C:\Users\James.dnx\bin;C:\Program Files\Microsoft DNX\Dnvm;C:\Program Files (x86)\nodejs;C:\Program Files (x86)\MySQL\MySQL Fabric 1.5.4 & MySQL Utilities 1.5.4 1.5;C:\Program Files (x86)\MySQL\MySQL Fabric 1.5.4 & MySQL Utilities 1.5.4 1.5\Doctrine extensions for PHP;C:\Users\James\AppData\Roaming\npm;C:\Program Files (x86)\eclipse-j2ee\eclipse;;.

Jul 27, 2015 9:41:33 AM org.apache.tomcat.util.digester.SetPropertiesRule begin

WARNING: [SetPropertiesRule]{Server/Service/Engine/Host/Context} Setting property ‘source’ to ‘org.eclipse.jst.j2ee.server:openmrs-webapp’ did not find a matching property.

Jul 27, 2015 9:41:34 AM org.apache.coyote.http11.Http11Protocol init

INFO: Initializing Coyote HTTP/1.1 on http-8088

Jul 27, 2015 9:41:34 AM org.apache.catalina.startup.Catalina load

INFO: Initialization processed in 4773 ms

Jul 27, 2015 9:41:35 AM org.apache.catalina.core.StandardService start

INFO: Starting service Catalina

Jul 27, 2015 9:41:35 AM org.apache.catalina.core.StandardEngine start

INFO: Starting Servlet Engine: Apache Tomcat/6.0.44

Jul 27, 2015 9:41:39 AM org.apache.catalina.loader.WebappClassLoader validateJarFile

INFO: validateJarFile(C:\Users\James\Source\Workspaces.metadata.plugins\org.eclipse.wst.server.core\tmp0\wtpwebapps\openmrs-webapp\WEB-INF\lib\javax.servlet-api-3.0.1.jar) - jar not loaded. See Servlet Spec 2.3, section 9.7.2. Offending class: javax/servlet/Servlet.class

Jul 27, 2015 9:41:39 AM org.apache.tomcat.util.digester.Digester fatalError

SEVERE: Parse Fatal Error at line 1 column 1: Premature end of file.

org.xml.sax.SAXParseException; systemId: jndi:/localhost/openmrs/WEB-INF/web.xml; lineNumber: 1; columnNumber: 1; Premature end of file.

   at com.sun.org.apache.xerces.internal.util.ErrorHandlerWrapper.createSAXParseException(ErrorHandlerWrapper.java:203)

   at com.sun.org.apache.xerces.internal.util.ErrorHandlerWrapper.fatalError(ErrorHandlerWrapper.java:177)

   at com.sun.org.apache.xerces.internal.impl.XMLErrorReporter.reportError(XMLErrorReporter.java:441)

   at com.sun.org.apache.xerces.internal.impl.XMLErrorReporter.reportError(XMLErrorReporter.java:368)

   at com.sun.org.apache.xerces.internal.impl.XMLScanner.reportFatalError(XMLScanner.java:1437)

   at com.sun.org.apache.xerces.internal.impl.XMLDocumentScannerImpl$PrologDriver.next(XMLDocumentScannerImpl.java:1019)

   at com.sun.org.apache.xerces.internal.impl.XMLDocumentScannerImpl.next(XMLDocumentScannerImpl.java:606)

   at com.sun.org.apache.xerces.internal.impl.XMLDocumentFragmentScannerImpl.scanDocument(XMLDocumentFragmentScannerImpl.java:510)

   at com.sun.org.apache.xerces.internal.parsers.XML11Configuration.parse(XML11Configuration.java:848)

   at com.sun.org.apache.xerces.internal.parsers.XML11Configuration.parse(XML11Configuration.java:777)

   at com.sun.org.apache.xerces.internal.parsers.XMLParser.parse(XMLParser.java:141)

   at com.sun.org.apache.xerces.internal.parsers.AbstractSAXParser.parse(AbstractSAXParser.java:1213)

   at com.sun.org.apache.xerces.internal.jaxp.SAXParserImpl$JAXPSAXParser.parse(SAXParserImpl.java:649)

   at org.apache.tomcat.util.digester.Digester.parse(Digester.java:1675)

   at org.apache.catalina.startup.ContextConfig.applicationWebConfig(ContextConfig.java:365)

   at org.apache.catalina.startup.ContextConfig.start(ContextConfig.java:1045)

   at org.apache.catalina.startup.ContextConfig.lifecycleEvent(ContextConfig.java:265)

   at org.apache.catalina.util.LifecycleSupport.fireLifecycleEvent(LifecycleSupport.java:142)

   at org.apache.catalina.core.StandardContext.start(StandardContext.java:4616)

   at org.apache.catalina.core.ContainerBase.start(ContainerBase.java:1060)

   at org.apache.catalina.core.StandardHost.start(StandardHost.java:822)

   at org.apache.catalina.core.ContainerBase.start(ContainerBase.java:1060)

   at org.apache.catalina.core.StandardEngine.start(StandardEngine.java:463)

   at org.apache.catalina.core.StandardService.start(StandardService.java:525)

   at org.apache.catalina.core.StandardServer.start(StandardServer.java:759)

   at org.apache.catalina.startup.Catalina.start(Catalina.java:595)

   at sun.reflect.NativeMethodAccessorImpl.invoke0(Native Method)

   at sun.reflect.NativeMethodAccessorImpl.invoke(NativeMethodAccessorImpl.java:62)

   at sun.reflect.DelegatingMethodAccessorImpl.invoke(DelegatingMethodAccessorImpl.java:43)

   at java.lang.reflect.Method.invoke(Method.java:497)

   at org.apache.catalina.startup.Bootstrap.start(Bootstrap.java:289)

   at org.apache.catalina.startup.Bootstrap.main(Bootstrap.java:414)

Jul 27, 2015 9:41:40 AM org.apache.catalina.startup.ContextConfig applicationWebConfig

SEVERE: Parse error in application web.xml file at jndi:/localhost/openmrs/WEB-INF/web.xml

org.xml.sax.SAXParseException; systemId: jndi:/localhost/openmrs/WEB-INF/web.xml; lineNumber: 1; columnNumber: 1; Premature end of file.

   at com.sun.org.apache.xerces.internal.util.ErrorHandlerWrapper.createSAXParseException(ErrorHandlerWrapper.java:203)

   at com.sun.org.apache.xerces.internal.util.ErrorHandlerWrapper.fatalError(ErrorHandlerWrapper.java:177)

   at com.sun.org.apache.xerces.internal.impl.XMLErrorReporter.reportError(XMLErrorReporter.java:441)

   at com.sun.org.apache.xerces.internal.impl.XMLErrorReporter.reportError(XMLErrorReporter.java:368)

   at com.sun.org.apache.xerces.internal.impl.XMLScanner.reportFatalError(XMLScanner.java:1437)

   at com.sun.org.apache.xerces.internal.impl.XMLDocumentScannerImpl$PrologDriver.next(XMLDocumentScannerImpl.java:1019)

   at com.sun.org.apache.xerces.internal.impl.XMLDocumentScannerImpl.next(XMLDocumentScannerImpl.java:606)

   at com.sun.org.apache.xerces.internal.impl.XMLDocumentFragmentScannerImpl.scanDocument(XMLDocumentFragmentScannerImpl.java:510)

   at com.sun.org.apache.xerces.internal.parsers.XML11Configuration.parse(XML11Configuration.java:848)

   at com.sun.org.apache.xerces.internal.parsers.XML11Configuration.parse(XML11Configuration.java:777)

   at com.sun.org.apache.xerces.internal.parsers.XMLParser.parse(XMLParser.java:141)

   at com.sun.org.apache.xerces.internal.parsers.AbstractSAXParser.parse(AbstractSAXParser.java:1213)

   at com.sun.org.apache.xerces.internal.jaxp.SAXParserImpl$JAXPSAXParser.parse(SAXParserImpl.java:649)

   at org.apache.tomcat.util.digester.Digester.parse(Digester.java:1675)

   at org.apache.catalina.startup.ContextConfig.applicationWebConfig(ContextConfig.java:365)

   at org.apache.catalina.startup.ContextConfig.start(ContextConfig.java:1045)

   at org.apache.catalina.startup.ContextConfig.lifecycleEvent(ContextConfig.java:265)

   at org.apache.catalina.util.LifecycleSupport.fireLifecycleEvent(LifecycleSupport.java:142)

   at org.apache.catalina.core.StandardContext.start(StandardContext.java:4616)

   at org.apache.catalina.core.ContainerBase.start(ContainerBase.java:1060)

   at org.apache.catalina.core.StandardHost.start(StandardHost.java:822)

   at org.apache.catalina.core.ContainerBase.start(ContainerBase.java:1060)

   at org.apache.catalina.core.StandardEngine.start(StandardEngine.java:463)

   at org.apache.catalina.core.StandardService.start(StandardService.java:525)

   at org.apache.catalina.core.StandardServer.start(StandardServer.java:759)

   at org.apache.catalina.startup.Catalina.start(Catalina.java:595)

   at sun.reflect.NativeMethodAccessorImpl.invoke0(Native Method)

   at sun.reflect.NativeMethodAccessorImpl.invoke(NativeMethodAccessorImpl.java:62)

   at sun.reflect.DelegatingMethodAccessorImpl.invoke(DelegatingMethodAccessorImpl.java:43)

   at java.lang.reflect.Method.invoke(Method.java:497)

   at org.apache.catalina.startup.Bootstrap.start(Bootstrap.java:289)

   at org.apache.catalina.startup.Bootstrap.main(Bootstrap.java:414)

Jul 27, 2015 9:41:40 AM org.apache.catalina.startup.ContextConfig applicationWebConfig

SEVERE: Occurred at line 1 column 1

Jul 27, 2015 9:41:40 AM org.apache.catalina.startup.ContextConfig start

SEVERE: Marking this application unavailable due to previous error(s)

Jul 27, 2015 9:41:47 AM org.apache.catalina.core.StandardContext start

SEVERE: Error getConfigured

Jul 27, 2015 9:41:47 AM org.apache.catalina.core.StandardContext start

SEVERE: Context [/openmrs] startup failed due to previous errors

Jul 27, 2015 9:41:48 AM org.apache.coyote.http11.Http11Protocol start

INFO: Starting Coyote HTTP/1.1 on http-8088

Jul 27, 2015 9:41:48 AM org.apache.jk.common.ChannelSocket init

INFO: JK: ajp13 listening on /0.0.0.0:8089

Jul 27, 2015 9:41:48 AM org.apache.jk.server.JkMain start

INFO: Jk running ID=0 time=0/202 config=null

Jul 27, 2015 9:41:48 AM org.apache.catalina.startup.Catalina start

INFO: Server startup in 13797 ms

James deGraft-Johnson

I recommend you to use https://wiki.openmrs.org/display/docs/OpenMRS+SDK

It will help you setup and run OpenMRS in a few commands.

See openmrs-sdk:setup and openmrs-sdk:run.

1 Like

Also, which instructions are you using that lead to problems?

Actually by using command line maven I have gotten it to work.